Branschunika tjänster kring minimering och återbruk
Hur passar ett verktyg för förpackningsoptimering in i PreZeros tjänster och utbud, och vad har det med Zero Waste att göra?
När det gäller avfallshantering har avfallshierarkin under många år varit direktivet för hur man bör prioritera hanteringen av avfall och restprodukter. Högst upp på steg 1 ligger förhindra och minimera avfall, därefter kommer återanvända/återbruka det som är möjligt på steg 2 och sedan återvinna material på steg 3. Traditionellt har fokus i avfalls- och återvinningsbranschen legat på steg 4 och 5 som innebär energiåtervinning och deponering. Men vi på PreZero strävar självklart alltid uppåt i avfallshierarkin.
Återbrukstjänsten GoZero – steg 2 i avfallshierarkin
Ett exempel på den här strävan att klättra uppåt i avfallshierarkin är att PreZero för ett par år sedan lanserade den innovativa återbrukstjänsten GoZero. Appen GoZero gör det möjligt för företag att börja återbruka i större skala. Den här tjänsten ligger på steg 2 i avfallshierarkin.
Förpackningsoptimering med PreZero SPOT – steg 1 i avfallshierarkin
Ett annat exempel på hur PreZero ständigt vill hjälpa sina kunder uppåt i avfallshierarkin är att även onlineverktyget PreZero SPOT (Sustainable Packaging Optimization Tool) sedan en tid tillbaka finns med i PreZeros tjänsteutbud i Sverige. Verktyget är helt kostnadsfritt för användaren och erbjuder bland annat kvalificerade data från de europeiska ländernas lagstiftning, infrastruktur för återvinning, skatter och avgifter. Det går även att göra avancerade klimatberäkningar. PreZero SPOT har sitt fokus i steg 1 i avfallshierarkin, det vill säga att förhindra och minimera att avfall uppstår.
– Med verktyget kan vi hjälpa företag i hela Sverige och Europa att optimera sina förpackningar och utveckla hållbara förpackningsstrategier. Därmed erbjuder PreZero en komplett uppsättning tjänster inom alla fem steg i avfallshierarkin, säger Lars Lindvall, kommunikations- och hållbarhetschef på PreZero i Sverige.
Minimering och återvinningsbarhet
Men på vilket sätt bidrar då PreZero SPOT till minimering, materialåtervinning och minskade volymer till energiåtervinning? Jo…
– Idag tillverkas förpackningar ofta av blandade material, som olika plastblandningar. Framtiden kräver färre materialtyper för att öka återvinningsgraden. Med PreZero SPOT arbetar vi för att minska materialanvändningen i förpackningar. Något som stärker vårt fokus på steg 1, att minimera avfall och främja användningen av återvinningsbara material. Ökad andel återvinningsbart material tar oss till steg 3 och materialåtervinning. Genom vårt internationella nätverk säkerställer vi på PreZero att återvinningsbara material får rätt användning. Mindre material i förpackningar och ökad återvinningsbarhet innebär i sin tur att volymerna i steg 4, energiåtervinning, minskar eftersom mer material kan materialåtervinnas förklarar Lars.
Zero Waste
PreZero arbetar med visionen ”Zero Waste”, men vi är inte där än. I många år framöver kommer det att finnas material och restprodukter som måste hanteras som avfallsresurser eller som av hälsoskäl eller andra orsaker inte ska cirkuleras i ett hållbart samhälle. Genom att arbeta med alla delar av avfallshierarkin kan PreZero samarbeta med kunderna för att gemensamt nå Zero Waste.
Vill du vara med på resan mot Zero Waste genom att minimera avfallet i dina förpackningar och återbruka mer? Kontakta oss på PreZero.
Bloggredaktionen
press.se@prezero.com