Vi kör på ombyggnationer

Varför köpa nyproducerade fordon – när de vi redan har går att bygga om? PreZeros satsning på ombyggnationer av både baklastande lastbilar och slambilar ger mängder av fördelar, inte minst ur ett hållbarhetsperspektiv.

Millennieskiftet var brytgräns

– Det är enbart lite nyare fordon, tillverkade från år 2000 och framåt, som fungerar att bygga om. Millennieskiftet är en brytgräns när det kommer till allt från teknisk säkerhet till att det blev standard att tillverka lastbilar av rostfritt stål. Även om vi bygger om, uppgraderar och kompletterar behåller vi självklart stora delar av fordonen, förklarar Mats Nilsson, fordonsansvarig på PreZero Sverige.

Delar som byts ut vid en ombyggnation kan vara komponenter som utsätts för mycket slitage, som kompressorer, spolvattenpumpar och liknande. Exempel på kompletteringar kan istället handla om allt från ny, mer modern bränsleteknik till att lägga till så kallad ECO-styrning i fordonet.

– ECO-styrningen är ett automatiskt system som ger optimal energieffektivitet och som sparar på bränslet. Ombyggnationerna ger oss alltså chans att både minska miljöpåverkan och återvinna materialdelar från den en gång nyinköpta lastbilen, säger Mats.

Under 2023 byggde vi om och uppgraderade äldre fordon för ökad livslängd, minskad miljöbelastning och förbättrad arbetsmiljö.

Ger unika möjligheter

Han vill även poängtera att ombyggnationerna ger unika möjligheter att skräddarsy fordonen. Något som leder till en betydligt tryggare och säkrare arbetsmiljö för miljöarbetarna som har fordonen som sina arbetsredskap.

– Våra miljöarbetare är i en utsatt situation eftersom de dagligen utsätts för höga fordonsljud. När vi bygger om fordonet ser vi naturligtvis till att byta till ny teknik som styr ner motorvarvtalet, vilket ger lägre ljudnivåer. Vi gör alltså en ekonomisk och miljömässig vinst samtidigt som vi tar hand om det allra viktigaste vi har, våra medarbetare, säger Mats och fortsätter:
– Jag vill hävda att ombyggnationer av fordon är win-win för alla parter. Därför hoppas jag att vi ska kunna utöka och bygga om ännu fler.

Mer om vårt hållbarhetsarbete kan du läsa i vår hållbarhetsredovisning (2023).

 

Mer på området:
Att sköta fordonen är en hållbarhetsfråga
Återbruk av flak och släp – med kunderna i fokus

Bloggredaktionen
press.se@prezero.com